Razvoj zelenih međustrukovnih ishoda učenja sa preporukama za njihovu integraciju
U prostorijama Hotela Hills u Sarajevu, u periodu od 3. do 4. decembra 2024. godine, održana je treća i ujedno posljednja radionica međusektorske radne grupe posvećena izradi zelenih međustrukovnih ishoda učenja, zajedno sa preporukama za njihovu integraciju.
Nakon što je na prethodnim radionicama započet proces izrade zelenih međustrukovnih ishoda učenja, koji obuhvataju ključne univerzalne vještine, znanja i sposobnosti učenika relevantne za održivost okoliša i zelenu ekonomiju, cilj posljednje radionice bio je postizanje dogovora o finalnoj verziji ishoda. Ovi ishodi trebaju biti primjenjivi i prilagodljivi u različitim strukama i sektorima, te omogućiti njihovu efikasnu integraciju u obrazovni sistem. Na sastanku su zajednički usaglašeni konkretni prijedlozi za njihovu praktičnu i sistemsku primjenu, s ciljem osiguravanja stvarnog uticaja na obrazovanje i zapošljavanje, u skladu s principima zelene ekonomije.
Ozelenjavanje ishoda učenja u srednjem stručnom obrazovanju ključno je za pripremu radne snage koja je osviještena, prilagodljiva promjenjivim potrebama privrede, konkurentna na tržištu i sposobna odgovoriti na različite izazove u procesu tranzicije BiH ka zelenoj ekonomiji.
U radionici su učešće uzeli predstavnici iz oba entiteta BiH, među kojima su predstavnici Federalnog ministarstva okoliša i turizma, ministarstava obrazovanja ZDK i USK, Vanjskotrgovinske komore BiH, Privredne komore ZDK i RS-a, renomiranih kompanija sa područja Zeničko-dobojskog i Srednjobosanskog kantona, škola srednjeg stručnog obrazovanja i obuke iz navedenih kantona te nevladinih organizacija koje se bave zelenom temom.
Navedene aktivnosti dijelom su projekta "Unapređenje okvira za održivo srednje stručno obrazovanja s fokusom na zelenu transformaciju" koji provodi Privredna komora, a koji za cilj ima dalji razvoj elemenata dualno organizovanog obrazovanja u srednjem stručnom obrazovanju ZDK uz poseban fokus na zelenu transformaciju.
Projekt "Unapređenje okvira za održivo srednje stručno obrazovanje s fokusom na zelenu transformaciju" dio je šireg projekta "Održivi ekonomski razvoj i promocija zapošljavanja-SEDEP" koji ima za cilj poboljšanje zapošljivosti u Bosni i Hercegovini kroz pružanje podrške digitalnoj i zelenoj transformaciji ekonomije. Projekt sufinasiraju Ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) Savezne Republike Njemačke i Vlada Švicarske, a implementira GIZ. Dio projektnih aktivnosti je jačanje stručnog obrazovanja i obuke (SVET) s ciljem unapređenja sistema stručnog obrazovanja kako bi se osigurala kvalificirana radna snaga potrebna za održiv ekonomski razvoj zemlje.